Archiv pro měsíc: Červenec 2017

Chobotnička

Také já jsem zaregistrovala výzvu olomoucké nemocnice. Chybí jim chobotničky pro miminka. A tak jsem zkusila podle svého jednu vyrobit. Její účinek vyzkouším na své vnučce, uvidíme, jestli se jí bude lépe usínat. S tím má velké problémy…

Pokud bude ještě zájem, uháčkuji jich několik i pro nemocnici. Poptám se, ale asi lépe bude počkat, nyní bude nemocnice zahlcena háčkovanými chobotničkami…

Koláč s tvarohovou mřížkou a meruňkami

Suroviny – 3 vejce, 150 g cukru, zrníčka z půlky vanilkového lusku, 150 ml oleje, 100 ml mléka, asi 260 g polohrubé mouky, 1 pečivový kypřící prášek

Na plnění – 500 g tučného tvarohu v kelímku, moučkový cukr podle chuti, zrníčka z půlky vanilkového lusku, rozpůlené meruňky nebo i jiné ovoce

Postup – nejprve si připravíme ovoce, omyjeme, rozpůlíme. Potom tvarohovou náplň – promícháme tvaroh s cukrem a vanilkou. Na mřížky si připravíme sáček, který se používá při zdobení krémem.

Nyní se pustíme do přípravy těsta. Žloutky ušleháme s cukrem a vanilkou, postupně zašleháme olej a mléko. Pak vmícháme mouku s práškem do pečiva. Bílky ušleháme do tuha a vmícháme je do hotového trochu tužšího těsta. Hotové nalijeme na velký plech s papírem na pečení nebo vymazaný tukem.

Tvaroh přendáme do sáčku, pak odstřihneme špičku a nastříkáme mřížku po celém povrchu. Do ní pak rozmístíme půlky meruněk řeznou plochou nahoru. Vložíme do trouby a klasicky upečeme. 

Dášiny ovesné sušenky

Recept jsem dostala od své přítelkyně z internetového časopisu Čekanka. Nejen že píše krásné články, ale umí vytvořit i nádherné patchworkové kousky, můžete mrknout do galerie…

Tyto sušenky jsou v Dášině okolí velmi oblíbené, Dáša je pekla i na svatbu své dcery. Věnovala mi recept, vyzkoušela jsem, a opravdu nemají chybu. Jsou výborné, i manžel na ně chodil, a to říká, že ovesné vločky jsou na něj moc zdravé, a proto se jim vyhýbá.

Suroviny – 1 hrnek hladké mouky, 1 hrnek ovesných vloček (dávala jsem jemné), 1 hrnek cukru, čtvrt hrnku mletého kokosu, 1,5 lžičky jedlé sody, 150 g másla, 2 lžíce medu, 2 lžíce horké vody (já jsem nedávala, nebyla potřeba)

Pak do sušenek patří sušené ovoce a ořechy. Já jsem ovoce nedávala, přidala jsem hrnek namíchaných sekaných ořechů. Použila jsem vlašské, lískové, kešu a makadamové.

Postup – všechny suroviny dáme na vál a zpracujeme těsto. Z něj tvoříme menší kuličky, které dřevěným válečkem trochu zploštíme, klademe je na plech s pečícím papírem trochu dál od sebe a postupně upečeme.

Upečené sušenky poznáte pouze podle barvy. Já při pečení drobného pečiva koukám na spodek jednotlivých kousků. Tady mi tato metoda nepomohla, sušenky se nedají otočit, jsou příliš měkké. Plech jsem vyndala, když byly pěkně zabarvené, ne příliš tmavé, nechala na plechu vychladnout a pak teprve sundala. První den jsou křupavé, další již pěkně změkly a třetí den již nebyly, tak nevím…

Táborové muffiny plněné čokoládou

Suroviny – 4 vejce, 250 ml smetany na šlehání v domečku, 150 g cukru, 1 vanilkový cukr, 1 citronový cukr, asi 400 g polohrubé mouky, 1 pečivový kypřící prášek, 12 kostiček čokolády 60 %

Postup – žloutky šleháme s cukry, pomalu vlijeme smetanu a zašleháme ji. Bílky ušleháme na tuhý sníh. Do žloutkového těsta vmícháme mouku s práškem a vše vylehčíme sněhem. Těsto pomocí lžíce lijeme do papírových košíčků, které vložíme do formy na muffiny. Plníme kousek od okraje, do středu vsuneme kostičku čokolády. Po upečení můžeme ozdobit moučkovým cukrem nebo kakaem. 

Lžícové ořechové řezy

Suroviny – 2 vejce, 10 lžic cukru, 6 lžic pikantní marmelády, 250 ml mléka, asi 22 lžic hladké mouky, 1 kypřící pečivový prášek, 6 lžic mletých vlašských ořechů

Na posyp asi 3 hrsti mletých ořechů.

Postup – do mísy vložíme vejce s cukrem a postupně přidáváme ostatní suroviny tak jak jsou uvedeny. Pokaždé řádně promícháme, těsto nalijeme na velký plech, povrch posypeme mletými ořechy a vložíme do předehřáté trouby. Upečeme, můžeme i promazat marmeládou nebo džemem. 

Dušená brukev

Suroviny – brukve (kedlubny), máslo, hladká mouka, sůl, mletý bílý pepř, pažitka, petrželka

Postup – brukev nebo brukve, podle toho, kolik jídla připravujete, oloupejte a nakrájejte na proužky. Na pánvi rozpusťte kousek másla a vsypte nakrájenou brukev. Okořeňte, promíchejte a chvíli zvolna opékejte. Já jsem nezahušťovala, ale pokud budete chtít, poprašte moukou, zalijte trochou horké vody a za občasného míchnutí poduste do změknutí zeleniny, nejméně 15 minut. Do hotového, dochuceného pokrmu vmíchejte větší množství nasekané pažitky nebo petrželky. Podávala jsem jako přílohu k holandským řízkům s bramborami.

Kuřecí dušené se zeleninou

Suroviny – kuřecí čtvrtky nebo kuře, plátek slaniny, cibule, 4 různobarevné papriky, 4 rajčata, hrubá mouka, vývar nebo voda, sůl, olej

Postup – maso očistíme, popřípadě naporcujeme, osolíme. papriky i rajčata nakrájíme na větší kousky, cibuli a slaninu nadrobno. Cibuli  opečeme na oleji, vložíme po částech maso a ze všech stran ho necháme zatáhnout. Pak přidáme zeleninu, nakrájenou slaninu, podlijeme vývarem nebo vodou, osolíme a dusíme. Když je maso skoro měkké, zahustíme trochou jíšky nebo moukou rozmíchanou v troše vody. Povaříme za občasného míchání ještě 20 minut. Dochutíme solí a můžeme podávat. 

Kokosové mléko

Syn kupoval celý kokosový ořech, protože potřeboval skořápku pro děti na tábor. Vyloupal mi kopru, kterou jsem použila na přípravu mléka. Pokrájela jsem ji na menší kousky, přidala asi čtvrt litru studené vody a rozmixovala. Vše jsem přecedila, hmotu z cedníku vymačkala a použila ji při pečení bábovky. Poslala jsem ji  dětem na tábor.  Mléko jsem si nechala vychladit a pak popíjela. Bylo moc dobré, i bez oslazení mělo příjemnou chuť. Navíc je prý velice zdravé…

Kynuté ruské moučníky

Pro toto pečivo je typické použití slunečnicového oleje. Nemusí být extra, za studena lisovaný, ale rozhodně by měl být hodně kvalitní. Můžete použít i máslo či jiný tuk, jak jste zvyklí…

Z těsta jsem upekla dva druhy moučníků. Zvolila jsem skořicové šneky a ořechovou roládu. Obojí má podobnou přípravu a lze vše upéct na jednom plechu.

Suroviny na těsto – kostička droždí, 50 g cukru, asi 250 ml vlažného mléka, 100 ml slunečnicového oleje, 2 vejce, 500 g polohrubé mouky, špetka soli

Suroviny na plnění – na šneky – moučkový cukr, mletá skořice, olej

na roládu – moučkový cukr, jemně mleté vlašské ořechy,olej

Postup – umícháme kvásek, po vykynutí přidáme ostatní přísady a zpracujeme těsto. Necháme ho vykynout, rozkrojíme na půlku, vyválíme plát a plníme podle toho, co budeme péct.

Při přípravě šneků plát potřeme olejem, posypeme cukrem se skořicí, znovu pokapeme olejem, stočíme do rolády a nakrájíme na silnější plátky. Ty položíme řeznou plochou na vymazaný plech, necháme dokynout  a pak upečeme.

Při přípravě ořechové rolády postupuje obdobně. Plát pokapeme olejem, posypeme moučkovým cukrem a ořechy, stočíme do rolády a tu přendáme na vymazaný plech. Necháme dokynout a potom upečeme. Vychladlou krájíme na plátky. 

Kapustový nákyp

Suroviny – 1 kapusta, asi 50 g másla, 2 – 4 vejce (podle velikosti kapusty), sůl, mletý pepř, trochu strouhanky, trošku mléka nebo smetany, asi 200 g šunky nebo uzeného masa

Postup – kapustu očistíme, překrájíme, vložíme do horké osolené vody a chvilku povaříme. Potom ji necháme okapat, silnější části vykrájíme a zbytek  nakrájíme nadrobno. Vložíme ji do mísy, přidáme žloutky, rozpuštěné máslo, nadrobno pokrájené uzené nebo šunku, okořeníme, vmícháme pár lžic mléka nebo smetany a zahustíme trochou strouhanky. Do polohusté hmoty vmícháme tuhý bílkový sníh. Těsto vlijeme do vymazaného pekáče a upečeme.