Archiv pro měsíc: Květen 2018

Jahodový koláč s avokádovým krémem

Suroviny  na korpus – 5 ks bílků – 151 g, 1 žloutek – 14 g, 30 g sladidla erytritol, 45 g mandlové mouky, 1 lžička pečivového kypřícího prášku

Suroviny na krém – 1 avokádo – 176 g dužiny, 30 g sladidla erytritol, 15 g holandského kakaa

Na dokončení – omyté a nakrájené jahody – 255 g

Postup – bílky ušleháme se špetkou soli, přidáme sladidlo a žloutek. Do husté pěny vmícháme mouku s kypřícím práškem. Těsto rozetřeme do dortové formy a upečeme.

Avokádo oloupeme, rozkrojíme, vyndáme pecku. Dužinu rozmačkáme nebo rozmixujeme, osladíme a vmícháme prosáté kakao. Připravíme si ovoce, omyjeme, necháme okapat, popřípadě rozkrojíme.

Upečený korpus potřeme krémem a poklademe ovocem. Hodnotu jahod jsem započítala, pokud použijete jiné drobné ovoce, výsledná kalkulace se bude trochu lišit.

Jedna čtvrtina moučníku obsahuje – 995 kJ – 9,20 g  bílkovin – 8,46 g sacharidů – 17,87 g tuků

 

Koprová omáčka Low Carb

Množství surovin je na jednu velkou nebo dvě menší porce. Základ sice tvoří květák, ale ve výsledné omáčce není jeho chuť příliš patrná. Je ale nutné dodržet všechny suroviny, které jsem použila – řádně opečenou cibuli, hovězí vývar a čerstvý kopr.

Květák jsem již měla uvařený, přesto jsem základ ještě 5 minut povařila. Myslím, že můžete použít i syrový květák, potom ho vařte o poznání déle a použijte o trochu více vývaru. Také kalorické hodnoty se v tom případě budou maličko lišit.

Suroviny – 21 g řepkového oleje, 45 g cibule, 170 g vařeného květáku, 40 g smetany na šlehání 30 %, 24 g čerstvého kopru, 250 ml hovězího vývaru

Postup – na oleji opečeme dozlatova nadrobno nakrájenou cibuli. Potom přidáme pokrájený květák, vývar a asi 5 minut povaříme. Základ omáčky rozmixujeme, přidáme nasekaný kopr a smetanu. Promícháme a asi 5 minut necháme pomalinku provařit. Dochutíme solí nebo kořením, na které jsme zvyklí. Já pouze trošku dosolila.

Celé množství omáčky obsahuje – 1754 kJ – 8 g bílkovin – 15 g sacharidů – 42 g tuků

Sezamové placičky

Tyto a podobné placičky používám jako nosič pro různé pomazánky nebo sýry. Můžete použít i jiné ochucení nebo jiná semínka, pak budou hodnoty výsledného pokrmu trošku jiné.

Suroviny – 30 g kokosové mouky, 30 g lněné mouky, 10 psyllia, 5 g kypřícího prášku do pečiva, 1 vejce – 55 g,  3 g soli, 100 ml vody, 14 g sezamového oleje, 20 g sezamových semínek

Postup – sypké suroviny promícháme, přidáme vejce a vodu a v míse zpracujeme těsto. Rozdělíme ho na několik částí a každou na plechu s pečícím papírem prsty roztlačíme na placičku. Dbáme, aby byly stejně silné, aby se nám stejnoměrně propekly. Pečeme asi půl hodiny, až okraje placiček trošku ztmavnou. Není to ale příliš výrazné, hlídejte, ať se vám nespálí…

100 g upečených placiček obsahuje – 1358 kJ – 15,89 g bílkovin – 8,06 g sacharidů – 21,02 g tuků

Omeleta Low carb

Na omeletu používám stejné suroviny jako na nudle. Jen výsledné těsto nepeču, ale smažím na oleji. Omeletu lze použít jako nosič na sladký pokrm, doplněný mákem, ořechy nebo drobným ovocem, ale i na slaný pokrm. Pak přidáme šunku, drobně pokrájenou zeleninu nebo posekané bylinky.

Suroviny – 60 g mozzarelly, 1 větší vejce – 59 g, 2 lžičky psyllia – 3 g, špetka soli. Na opečení vyšší vrstvu oleje.

Postup – sýr nakrájíme nadrobno, přidáme psyllium, sůl a vejce. Vidličkou promícháme a směs nalijeme na pánev s rozehřátým olejem. Opečeme z obou stran dozlatova. Použijte vyšší vrstvu oleje, nevsákne se ho tolik do pokrmu a omeleta se nebude při smažení přichytávat na dno pánve.

Hodnota opečené omelety bez ochucení – 922 kJ – 18 g bílkovin – 1 g sacharidů – 16 g tuků

Na opečení jsem spotřebovala 17 g oleje – 15,64 g tuků. A na dochucení 15 g mletého máku a 1 lžičku sladidla erythritol – 304 kJ – 2,63 g bílkovin – 0,84 g sacharidů – 6,63 g tuků. 

Oříšková bábovka Low Carb

Suroviny – 95 g mletých lískových ořechů, 110 g smetany na šlehání 30%, 1 vejce – 55 g, 1 lžička kypřícího prášku, 30 g sladidla erythritol

Postup – vejce ušleháme se sladidlem a vmícháme ostatní suroviny. Je-li potřeba, upravíme hustotu přidáním smetany nebo oříšků, nalijeme do formy a upečeme.

100 g moučníku obsahuje – 1530 kJ, 8,62 g bílkovin – 7,20 g sacharidů – 35,37 g tuků

Dušený bůček s kapustou

Suroviny – libovější bůček, cibule, sádlo,  hlávka kapusty, česnek, sůl, mletý pepř, vývar nebo voda

Postup – bůček nakrájíme na menší kostky, cibuli nadrobno a česnek utřeme se solí. Z kapusty obereme případné vrchní poškozené listy, opláchneme, vykrájíme košťál a zbytek nakrájíme na proužky.

Cibuli opečeme dozlatova, přidáme maso a orestujeme ho. Podlijeme trošku vývarem a dusíme skoro doměkka. Pak vmícháme kapustové proužky, přidáme česnek, koření a dodusíme. Podléváme velmi málo, abychom nemuseli zahušťovat. Zkrátíme tak dobu přípravy a jídlo odlehčíme. 

Míchaný salát s květákem

Suroviny – čínské zelí, květák, šunka, cibulová nať, balsamico ocet, dýňový nebo jiný 100 % olej, sůl, mletý bílý pepř

Postup – květák rozebereme na růžičky a chvilku povaříme, ne moc doměkka. Zelí očistíme od ošklivých vrchních listů a kousek nakrájíme na proužky, nať na kolečka, šunku na kostičky. V míse promícháme vychladlé růžičky květáku a ostatními surovinami, okořeníme, pokapeme octem a olejem a necháme chvilku rozležet. 

Kávová prošívaná deka

Pekla jsem na menším plechu, pokud použijete klasický velký, množství surovin zdvojnásobte.

Suroviny – 1 hrnek polohrubé mouky, půl hrnku cukru, 1 lžíce kakaa, 1 lžička pečícího kypřícího prášku, půl hrnku mléka, čtvrt hrnku oleje, 1 vejce, 1 lžíce instantní kávy

Na tvarohovou náplň si připravte – 1 kostku tučného tvarohu, 1 žloutek, moučkový cukr podle chuti, 1 vanilkový cukr, mléko podle potřeby

Postup – nejprve si připravíme náplň, aby nám hotové těsto dlouho nestálo a mohlo hned po zamíchání jít do trouby. Utřeme tvaroh s cukry a žloutkem, postupně přidáme trochu mléka, aby tvaroh byl tak řídký, aby nám lehce šel ze zdobícího sáčku ven. Zatím ponecháme v míse a vrhneme se na těsto.

Všechny sypké suroviny promícháme v míse. Pak přidáme vejce, olej a mléko a vymícháme hladké těsto. Je-li příliš řídké, přidáme trochu mouky. Nalijeme ho na připravený plech. Tvarohem naplníme zdobící sáček, ustřihneme špičku a vytlačíme mřížku na povrch koláče. Vložíme do předehřáté trouby a pozvolna upečeme.

Hrnková bublanina

Suroviny – 2 vejce, 1 hrnek cukru, 1 vanilkový cukr, půl hrnku oleje, půl hrnku mléka, 1 hrnek hladké mouky, 1 hrnek polohrubé mouky, 1 pečivový kypřící prášek

Tentokrát jsem použila mražené třešně, které jsem obalila v polohrubé mouce a zmrzlé pokládala na těsto. Můžete použít jakékoli ovoce…

Postup – vejce ušleháme s cukry, pak zašleháme mléko a olej. Mouku promícháme s práškem a lehce vmícháme do těsta. Nalijeme ho na velký plech, poklademe ovocem a upečeme.

Jemné buchty se zakysankou

Suroviny – 400 g hladké mouky, špetka soli, kostička droždí, 80 g cukru, 2 žloutky, 60 ml oleje, 2 lžíce zakysané smetany, mléko podle potřeby

Na dokončení – jakákoli náplň, já plnila jahodovým džemem, olej na potření buchet

Postup – droždí vymícháme s trochou cukru a kašičku necháme přikrytou vzejít. Do mísy prosejeme mouku, přidáme ostatní suroviny a vypracujeme vláčné těsto. Přikryjeme a necháme hodinku kynout. Mezitím si připravíme náplň dle vaší chuti…

Z vykynutého těsta nakrájíme stejné dílky, jemně vytáhneme na placičky, naplníme a spojením vytvoříme buchty. Ty skládáme do vymazaného pekáčku, potíráme ze všech stran olejem a necháme asi 20 minut znovu nakynout. Po upečení vyklopíme a spodní stranu silně pocukrujeme. Necháme vychladnout a pak můžeme podávat.