Suroviny – vařené hovězí maso, cibule, naťová cibulka, rajčata, salátová okurka, sezamový olej, sůl
Postup – maso natrháme na menší kousky, nakrájíme cibulku i s natí, cibuli, rajčata a okurku. Zakapeme olejem a necháme hodinku v chladu rozležet.
Když jsem včera, tak jako každý den kdy neprší, otrhávala květy z divizny, volala na mě přes plot známá, proč ty květy otrhávám. A tak jsem jí vysvětlila, že u nás květy divizny sušíme každý rok a vaříme z ní čaj. A protože ona neznala tuto léčivku, píši tento článek pro ty, kteří neznají a mohli by léčivé vlastnosti bylinky využít.
U nás roste divizna na zahradě. Prvním rokem vyroste pouze spodní část, druhým pak hlavní stonek, který se postupně rozvětvuje. Postupně narůstají květy a rostlina neustále roste do výšky. Je krásná, vysoká a její žluté květy září. Kvete po celé léto, někdy od konce června až do září. Každé dopoledne květy otrhávám, ale pouze ty pěkně rozkvetlé. Na rostlině zůstanou pouze poupata, některá se přes noc otevřou a když je neseberete, přes den uvadnou a spadnou. Každý kvítek kvete tedy pouze jeden den.
Květy chodívám trhat kolem jedenácté, až se napasou včeličky a čmeláci. Nechávám je na plechu na sluníčku, aby rychleji uschly. A také vylétnou všechny broučkové a mušky, které tam někdy bývají. Několikrát za den je protřepu, k večeru je dávám na patro, kde máme větší teplo a tam rozložené na papíře doschnou. Pak je přes sítko s většími oky proseji, abych se zbavila droboučkých částí, které pak mohou v uvařeném čaji dráždit. Usušené květy dávám do skleněných lahví, uzavřu a uložím do papírové krabice, aby je neznehodnotilo světlo.
A její využití? Hlavně je výborná při nachlazení, uvolňuje hleny, čistí průdušky, pomáhá při chrapotu, při zánětu průdušek a hrtanu a napomáhá odstranit dráždění horních cest dýchacích. A velice je účinná při kašli, ale také dokáže lépe než léky vyléčit zápal plic, jak jsme se už přesvědčili.
Čaj připravuji klasicky, horkou vodou zaliji asi lžíci květů v hrnku. Nechám asi 5 minut, pak scedím a osladím lžičkou medu.
Suroviny – 150 g pšeničné hladké chlebové mouky, 150 g žitné mouky, 150 g pšeničné celozrnné mouky, 1 sáček sušeného droždí, 2 lžičky soli, asi 400 ml vody nebo piva
Postup – do mouky nasypeme droždí, sůl. promícháme a přilijeme tolik vody, abychom vytvořili hladké, tužší těsto a necháme ho v míse vykynout. Pak vytvoříme bochánek, dáme ho do ošatky nebo na utěrky do mísy a necháme ještě asi 20 minut kynout. Rozehřejeme troubu na 250 stupňů, dáme dva plechy, jeden do středu a druhý na dno trouby a nahřejeme je. Nebo si dáme nahřát skleněnou mísu i s víkem. Vykynuté těsto pomalu vyklopíme na plech nebo do mísy, přikryjeme víkem, když pečeme v míse. Když máme těsto na plechu, na spodní plech nalijeme horkou vodu. Pečeme v míse 30 minut přikryté na 220 stupňů, odkryté na 200 dozlatova. Na plechu 10 minut na 250 stupňů, otevřeme troubu, vyvětráme páru a vyndáme spodní plech. Dopékáme při 200 stupních.
Suroviny – porce lososa, sůl, bílý pepř, citronová šťáva, máslo, několik stroužků česneku, cibule, směs bylinek – dobromysl, tymián, libeček, pažitka, nať cibule, petrželka
Postup – rybu opláchneme, osušíme, pokapeme citronovou šťávou a necháme odležet, pak osolíme a opepříme. Cibuli nakrájíme na proužky, česnek na plátky a bylinky nasekáme. Všechno promícháme, nasypeme do pekáčku a nahrneme i na porce ryby. Na každý kousek masa položíme plátek másla, trošku podlijeme vývarem nebo vodou a ve vyhřáté troubě pečeme asi půl hodiny. Přidáme různě upravené brambory a zeleninový salát, měla jsem okurkový…
Suroviny – salátová okurka, červená paprika, rajčata, jarní cibule i s natí, řezaná cibule, bílý vinný ocet, sezamový olej, sůl, bílý mletý pepř
Postup – zeleninu očistíme a nakrájíme na plátky nebo kroužky, dle druhu. V míse promícháme, přidáme ochucující přísady a necháme chvilku v chladu odležet.
Suroviny – 500 g hrubé mouky, 2 lžíce cukru, 20 g droždí, špetka soli, 1 vejce
Na plnění a klevelu potřebujeme větší sklenici borůvek, 2 lžíce cukru, 1 lžičku kukuřičného škrobu, pár lžic vody, špetku skořice.
Na dokončení si připravíme tvrdý tvaroh, moučkový cukr a máslo.
Postup – umícháme kvásek a po vykynutí smícháme všechny suroviny a vypracujeme vláčné a trochu tužší těsto. Necháme ho hodinku vykynout. Poté ho rozdělíme na stejné části, zploštíme, napníme ovoce, zakulatíme a necháme chvilku dokynout. Pak vházíme do vařící vody a vaříme asi 10 minut. Dvěmi vidličkami trochu natrhneme, zjistíme, jestli jsou uvařeny a pak je vyndáme z vody. Všechny knedlíky vidličkami natrhneme, aby mohla uniknout pára.
Ze zbytku borůvek připravíme omáčku, která knedlíky doplní. Borůvky dáme do kastrůlku, když nepustí vody, přidáme pár lžic a asi 2 minuty povaříme. Přidáme cukr, skořici a v trošce studené vody rozmíchaný škrob. promícháme, necháme přejit varem, dochutíme cukrem nebo skořicí a můžeme servírovat s knedlíky. Na ně dáváme nastrouhaný tvrdý tvaroh, moučkový cukr a pomalu rozehřáté máslo.
Suroviny – vepřové kosti, sůl, celý pepř, bobkový list, nové koření, kořenová zelenina, zelené natě
Na knedlíčky – 200 g goudy, 2-3 vejce, trochu strouhanky
Postup – kosti vložíme do studené vody, přidáme koření a uvaříme. Pak obereme maso a nakrájíme na drobné kousky. Směs kořenové zeleniny očistíme a nastrouháme nahrubo, dáme do polévky a asi 5 minut povaříme.
Sýr najemno nastrouháme, přidáme vejce a promícháme. těsto by nemělo být husté ani řídké. Vejce dáváme postupně podle potřeby. Přidáme pár lžic strouhanky, abychom mohli utvořit z těsta kuličky. Skládáme je na prkénku se strouhankou, pak je vhodíme do vařící polévky a chvilku povaříme, asi 3 minuty. Je třeba jeden ochutnat, hmota by měla být celistvá. Do polévky přidáme nasekané natě a dochutíme ji solí.
Jen pro milovníky rybízu, komu nevadí zrníčka a kdo rád jeho nakyslou chuť. Ostatním doporučuji rybíz propasírovat a dát ho jen trochu. V původním receptu používali na náplň rybízový džus, já mám domácí rybízový likér, tak jsem ho použila.
Dort se skládá z pečeného korpusu a náplně, do které se přidává želatina a je třeba ho nechat do druhého dne ztuhnout. Pak ho lze teprve ozdobit a nakrájet na dílky. Použila jsem pouze čerstvý rybíz a ušlehanou smetanu. Na takto ozdobený dort potřebujete 200 ml smetany.
Suroviny na korpus – 2 vejce, 80 g cukru, 80 g polohrubé mouky, 1 lžička pečivového kypřícího prášku, 2 lžíce kakaa, 2 lžíce slunečnicového oleje
Suroviny na náplň – 400 ml smetany na šlehání, 200 g cukru, 250 ml rybízového likéru nebo džusu, 8 plátků želatiny, 500 g kuliček červeného rybízu
Postup – nejprve si upečeme korpus. Žloutky utřeme s cukrem, přidáme olej, prosáté kakao, mouku s práškem a nakonec lehce vmícháme bílkový sníh. Těsto nalijeme do dortové formy a upečeme. Po vychladnutí dáme plát na tác, na kterém ho budeme servírovat. Kolem dortu položíme vrchní díl z formy a sepneme. Pak do tohoto prstence nalijeme náplň.
Náplň – rybíz otrháme, propláchneme ho a necháme okapat. Želatinu namočíme asi do 6 lžic vody a necháme nabobtnat. Likér ohřejeme a necháme v něm rozpustit cukr. Asi po 10 minutách by želatina měla být připravena, zahřejeme ji, mícháme, až se nám rozpustí. Pak do ní dáme asi 4 lžíce likéru, promícháme a pak celé množství vlijeme do zbytku likéru. Přisypeme rybízové kuličky a necháme trochu zchladnout. Vychlazenou smetanu ušleháme a lehce ji vmícháme do vlažné likérové směsi. Lehce promícháme a nalijeme opatrně na vychladlý korpus. Necháme náplň do druhého dne v ledničce ztuhnout, pak ozdobíme a podáváme.