Archiv pro měsíc: Leden 2017
Tříbarevná kočka
Hovězí roláda s kuřecí fáší
Suroviny – plát hovězího masa, plátky uzeného, sůl, mletý pepř, 2 větší cibule, 100 g slaniny
Na fáš – 200 g kuřecího masa, 2 vejce, trochu smetany, sůl, mletý pepř, 50 g uzeného masa
Postup – plát masa naklepeme, osolíme, opepříme a poklademe slaninou nebo uzeným. Na fáš umeleme kuřecí maso a uzené, přidáme vejce, koření a podle potřeby smetanu. Promícháme a navrstvíme na plát masa. Zabalíme jako roládu, stáhneme provázkem, vložíme do pekáče, na jehož dno dáme kostičky slaniny a plátky cibule. Trochu podlijeme, přikryjeme a pečeme asi 1,5 hodiny, pak odkryjeme a dopečeme za občasného podlévání.
Vaječný likér
Dříve jsem přidávala do likéru cukr, dávala jsem ho do plechovky po mléku. Nyní cukrem šetřím, chutná nám osazený pouze sladkým mlékem. Kdo ale chce cukr přidat, bude pak mít likér hustší, našlehá žloutky s moučkovým cukrem a pak už může postupovat podle mého receptu.
Suroviny – 5 žloutků, 1 slazené kondenzované mléko, 1 neslazené kondenzované mléko, dřeň z půlky vanilkového cukru, asi čtvrt litru rumu
Postup – žloutky ušleháme se slazeným mlékem, přilijeme neslazené, přidáme vanilková semínka a nakonec podle chuti rum. Likér nalijeme do lahví a uložíme do ledničky.
Kunětické preclíčky
V novém seriálu, který nyní vychází na pokračování na stránkách internetového časopisu Čekanka, píši i o Magdaleně Dobromile Rettigové. Z její knihy je tento recept na kunětické rohlíčky. Přikládám originál a pak můj, poněkud upravený.
Převedla jsem míru lot na dnešní gramy, odhadla jsem množství mouky a dala víc cukru, jedna lžíce se mi zdála málo. Preclíčky jsem posypala jemně mletými ořechy, paní Dobromila je nechává jenom potřené vejcem. Byly moc dobré, oříšky vylepšily chuť.
Kunětické preclíčky
Utří dobře na míse 4 loty nového másla, dej do něj 3 žloutky, 6 lžíc sladké smetany, lžíci hustých kvasnic, lžíci tlučeného cukru, zadělej hodně husté těsto z pěkné mouky; dej do něj z půl citronu pokrájené kůry, trochu květu, nech hodně vypracované těsto zkynout; pak osol, opět vypracuj a na vále moukou posypaném dělej malé preclíčky neb věnečky, dej na papír máslem pomazaný a na plech, pomaž rozkloktaným vejcetem, nech trochu zkynout a hezky dozlatova upeč. Jsou ku kávě velmi chutné.
A můj recept
Utřela jsem 50 g másla se třemi lžícemi cukru. Pak jsem po jednom zatřela 3 žloutky. Z půl kostky droždí, špetky cukru a mouky jsem umíchala kvásek a nechal vykynout. Prosila jsem 200 g hladké mouky, přidala špetku soli, sáček citronového cukru, špetku muškátového květu a 6 lžic vlažné smetany na šlehání. Ze všech surovin jsem zpracovala vláčné těsto a nechala ho hodinu kynout. Potom jsem tvořila preclíčky, potřela rozkloktaným vajíčkem a posypala mletými ořechy.
Italské tiramisu
Recept je od Emanuela Ridi, náhodou jsem ho zahlédla v televizi. Protože je jiný než dělávám já, zkusila jsem ho. Našlehané bílky více promáčí piškoty, kdo raději méně mokré, vyhledejte si můj recept.
Suroviny – 3 vejce, 3 lžíce moučkového cukru, hrnek černé kávy, půl hrnku mandlového likéru, větší balení dlouhých piškotů, holandské kakao, 250 g mascarpone
Postup – uvaříme kávu a necháme ji vychladnout. Pak do ní vlijeme likér. Žloutky utřeme s cukrem a opatrně do nich vmícháme mascarpone. Do bílků dáme špetku soli a ušleháme pevný sníh, které lehce přidáme do sýrového krému.
Piškoty namáčíme v ochucené kávě, skládáme do podélné mísy, navršíme na ně trochu krému a pokračujeme do spotřebování surovin. Vrchní vrstva bude krémová. Přes sítko ji poprášíme co nejlepším kakaem a necháme do druhého dne uležet v chladu.
Jednohubky s uzeným lososem
Cibulačka
Suroviny – větší množství cibule, kořenová zelenina, máslo, olej, parmezán, sůl, bílý pepř
Postup – cibuli najemno nakrájíme a opečeme na másle s malým přídavkem oleje. Pak přidáme nakrájenou kořenovou zeleninu, orestujeme, zalijeme vývarem nebo vodou a povaříme asi 20 minut. Dochutíme solí a pepřem a podáváme s nastrouhaným parmezánem.
Vepřové kostky s kapustou
Suroviny – vepřové plecko, sůl, mletý pepř, slanina nebo uzené maso, sádlo, cibule, uvařená kapusta
Postup – kapustu očistíme, listy vhodíme do vařící osolené vody a bez přikrytí chvilku povaříme. Potom přelijeme studenou vodou a necháme okapat. Maso nakrájíme na kostky, osolíme a opepříme. Cibulku osmažíme dozlatova na sádle, přidáme pokrájenou slaninu nebo uzené, po orestování maso a necháme ho zatáhnout. Trochu podlijeme a dusíme. Když je maso hotové, přimícháme kapustu a necháme chvilku dojít. Nezahušťovala jsem, dala jsem více kapusty. Jinak můžete zahustit jíškou nebo moukou.