Archiv pro měsíc: Červen 2016
Přípravek proti klíšťatům
V letošním roce máme neuvěřitelné množství klíšťat. Většinou mívám jedno za rok, letos tři do týdne. Tak jsem zkusila s nimi bojovat. Četla jsem kdysi, že některým roztočům nevoní levandule a rozmarýn. Obojí mám na zahradě, natrhala jsem větší hrst od obou bylinek a vložila do jednoho litru svařené vody. Nechala jsem přes noc louhovat, pak jsem přidala 1 lžíci bílého vinného octa, o němž si také myslím, že odpuzuje hmyz. Pak jsem vše přecedila, z bylin nálev vymačkala a nalila do lahvičky s rozprašovačem. Stříkám se několikrát denně, když jdu na zahradu nebo do lesa, v teple je to příjemné osvěžení. Používám ho čtrnáct dní a zatím jsem žádné klíště neměla, což považuji za velký úspěch. A tak svůj recept píši, možná, že někomu také používání přípravku pomůže.
Nepečený ovocný dort
Použila jsem jahody a plody muchovníku, můžete použít i jiné ovoce. Omyjeme ho, necháme okapat a podle potřeby pokrájíme na menší části, nejlépe plátky.
Suroviny – větší balení cukrářských piškotů, 750 g tučného tvarohu v kostce, moučkový cukr, zrníčka z vanilkového lusku, 500 ml smetany na šlehání 33%
Postup – připravíme si ovoce a krém. Tvarohy šleháme s vanilkou a cukrem a postupně přiléváme 250 ml smetany. Druhou část smetany ušleháme zvlášť a lehce ji vmícháme do tvarohu.
Na tác si položíme okraj rozevírací formy a skládáme vrstvu piškotů, které upravíme podle velikosti formy, vrstvu krému a ovoce. Postupujeme podle připravených surovin, vrchní vrstva je krém.
Složený dort dáme do ledničky do druhého dne vychladit, přizdobíme ovocem a můžeme podávat.
Jahodová bublanina
Suroviny – 1 vejce, 100 g třtinového cukru, 1 vanilkový cukr, 200 g zakysané smetany, 3 lžíce slunečnicového oleje, asi 130 g polohrubé mouky, 1 lžička pečivového kypřícího prášku, jahody nebo jiné ovoce
Postup – vejce ušleháme s cukry, přidáme olej, smetanu a nakonec mouku s práškem. Promícháme a nalijeme do koláčové formy. Poklademe nakrájeným nebo celým ovocem, podle toho, jaké použijeme a upečeme.
Pikantní bůček
Suroviny – velmi libový bůček bez kostí, směs oblíbeného koření – použila jsem grilovací koření, sůl, nové koření, celý pepř, bobkový list
Postup – maso vložíme do horké vody, přidáme pár kuliček pepře, nového koření a asi dva kusy bobkového listu. Osolíme a uvaříme doměkka. Maso hned po vytažení z vývaru obalíme ze všech stran v koření a zabalíme do alobalu. Necháme vychladnout a pak uložíme do ledničky. Ponecháme den nebo dva odležet, pak krájíme na plátky a podáváme s pečivem. Plátky můžeme také opéct a přidat k nim třeba šťouchané brambory a zeleninový salát.
Králičí stehna na zelenině
Suroviny – části králíka, uzená slanina, větší množství zeleniny – mrkev, petržel, celer, cibule, smetana, jíška, olej, sůl, mletý pepř
Postup – maso očistíme, prošpikujeme špalíčky slaniny, osolíme a opepříme. Cibuli nakrájíme na kostičky a opečeme na oleji. Pak přidáme postupně maso a opečeme ho ze všech stran. Všechnu zeleninu oloupeme a nakrájíme na kostky nebo kolečka, přidáme ji k masu a promícháme. Zalijeme horkou vodou, osolíme a dusíme. Když je maso skoro měkké, přidáme jíšku, kterou pokrm zahustíme, povaříme asi 20 minut. Připravíme si ji na začátku dušení, usmažíme stejné množství hladké mouky a sádla a necháme ji vychladnout. Potom dochutíme kořením, přilijeme trochu smetany, prohřejeme a podáváme nejlépe s knedlíky nebo rýží.
Opičí siesta
Jahodové přesnídávky
Vařila jsem přesnídávky poprvé pro svou vnučku. Načetla jsem rady na internetu a ve svých kuchařkách o zavařování. A vybrala jsem postup, který popíši. Nevím, jestli se náhodou nezačnou kazit, ale domnívám se, že by neměly. Chuťově jsou moc dobré, všichni jsme ochutnali.
Kilo jahod jsem omyla a rozmixovala. Nalila do hrnce, přidala 150 g cukru a po uvedení do varu vařila za stálého míchání 5 minut. Potom jsem přesnídávku nalila do malých skleniček od jogurtů. Skleničky jsem vložila do vyššího hrnce, ve kterém jsem měla již trochu vařící vody. Pak jsem dolila tolik teplé vody, aby byly skleničky ponořeny. Po uvedení do varu jsem vařila 20 minut. Pak jsem naběračkou část vody odlila a skleničky pomocí chňapky vyndala na prkénko. Po vytažení byla víčka vyklenutá vzhůru, pak postupně klesla.
Asi je možné zavařit jahody i bez cukru, ale nám se zdálo, že nejsou dost sladké a že by je Monička nemusela jíst. A také se cukrem otupí jejich kyselost. Jiné ovoce, hlavně jablka, již udělám bez cukru. Úplně jsem zavrhla doporučovaný pudink na zahuštění. Je to zbytečné, výživa není řídká, a navíc sterilovat škrob se mi nezdá příliš vhodné. Když už by někdo trval na pudinku, ať raději zvolí čistý škrob, maizenu nebo solamyl, vyhne se barvivům.
Mé snažení mi zanedlouho zhodnotí Monička, ta bude mít hlavní slovo. Ale to si musím ještě pár dní počkat…
Jahodová dřeň
Jahody plněné šlehačkou
Je to jednoduché, potřebujeme větší jahody a ušlehanou smetanu, kterou můžeme trošku přisladit moučkovým cukrem. Jahody nakrojíme do kříže a nastříkáme do nich trošku smetany. Jednou rukou si jahody trošku otvíráme, abychom měli na smetanu místo. Jen nesmíme jahodu roztrhnout, musíme opatrně, ale jde to docela pěkně. Dáme vychladit a můžeme podávat.