Archiv pro měsíc: Duben 2017

Buchty s kakaovou náplní

Včera jsem na těchto stránkách v komentářích probírala s Jiřinkou její kakaové buchty.  Jsou plněny máslovou kakaovou náplní a dnes jsem je vyzkoušela. Jsou výborné, jak taky jinak, recept má Jiřinka od své maminky, tudíž je prověřen mnoha lety. Kdo máte rádi výraznou chuť kakaa, zkuste je. Nevím, jaký postup má vyzkoušený Jiřinka, já popíši svůj, třeba ho Jiřinka doplní svými zkušenostmi.

Suroviny – 500 g polohrubé mouky, 40 g droždí, 4 lžíce cukru, 50 g řepkového oleje, 1 vanilkový cukr, 1 citronový cukr, 1 vejce, 1 žloutek, špetka soli, mléko podle potřeby

Na náplň – kousek másla, moučkový cukr, holandské kakao. Na potírání buchet ještě trochu oleje.

Postup – umícháme kvásek a necháme ho vykynout. Pak přidáme ostatní suroviny a vypracujeme vláčné nelepivé těsto. Přikryjeme utěrkou a necháme hodinku kynout. Po vykynutí rozdělíme na stejné díly, rukou jemně rozprostřeme v placičku, přidáme náplň, spojíme jako buchty, klademe na olejem vytřený pekáč, každou olejem potřeme, aby se neslepily a po 20 minutách kynutí vložíme do předehřáté trouby a upečeme. Potom hned vyklopíme, spodní stranu hodně pocukrujeme moučkovým cukrem a necháme vychladnout.

Buchty jsem plnila takto: jednotlivé kousky těsta jsem roztáhla na placičku a vytvořila jakýsi malinký podlouhlý košíček. Do prohlubně jsem lžičkou nalila trochu rozpuštěného másla, přidala půl lžičky cukru a prosátého kakaového prášku. Pak jsem jednotlivé kousky opatrně zabalila jako buchty a rovnala do pekáče. Má-li Jiřinka lepší postup, jistě nám ho prozradí…

 

 

 

 

 

 

Narozeninový dort pro vnučku

Upekla jsem dortík pro naši vnučku, volila jsem suroviny, které již bez problému jí. Těsto je klasické piškotové, ale bez přidání oleje. Krém je tvarohový s ušlehanou smetanou a domácím jahodovým protlakem.

Těsto – 4 bílky, 160 g cukru, 4 žloutky, 160 g polohrubé mouky. Bílky jsem ušlehala se špetkou soli, pak přidala cukr, po chvíli žloutky a nakonec do husté pěny lehce vmíchala mouku. Těsto jsem nalila na velký plech vystříkaný olejem a upekla. Po vychladnutí jsem z plátu ostrým nožem vyřezala podle papírové šablonky, kterou jsem si vystřihla ze čtvrtky, dvě jedničky.

Krém – 2 tvarohy polotučné v kostce, 250 g smetany 33 % v krabičce, trošku moučkového cukru, pár zrníček vanilky, kelímek jahodového protlaku. Tvarohy jsem rozšlehala s cukrem a vanilkou, zvlášť ušlehala smetanu a postupně ji přimíchala k tvarohu. Do části jsem vmíchala protlak, který jsem po rozmrznutí krátce převařila a nechala vychladnout. Ochuceným krémem jsem spojila vykrájené tvary a potřela povrch i strany. Část krému jsem ponechala bílý pro zdobení.

Krému je víc než je potřeba, ale jistě ho upotřebíte při uklízení zbytků těsta, jak říká můj muž. On neochutnává, on uklízí…Možná by stačilo na dva pláty i o něco více než polovina uvedeného množství. Záleží na množství jahod i na druhu tvarohu. Kdyby byl tvaroh řídký nebo jahod více, je možno použít želatinový ztužovač a tím krém zpevnit. Ale já jsem ho pro naši malou nechtěla použít…

Pouťový proužkovaný koláč

Suroviny – 600 g hladké mouky, 4 lžíce cukru, 2 žloutky, 40 g droždí, 1 vanilkový cukr, 1 citronový cukr, 50 g řepkového oleje, špetka soli, mléko

Plnila jsem náplní tvarohovou a povidly. Povidla jsem ochutila rumem, moučkovým cukrem a špetkou mleté skořice. Tvaroh v kostce jsem našlehala s moučkovým cukrem, zrníčky vanilky, žloutkem a přikápla jsem trochu mléka. Žmolenku jsem vyrobila promnutím hrubé mouky, krupicového cukru a másla. Od všeho tak přiměřeně…

Postup – vypracujeme kvásek, po vykynutí přidáme ostatní přísady a zpracujeme nelepivé jemné těsto. Přikryjeme a necháme kynout. Asi po hodině ho rukou rozprostřeme na dva plechy potřené máslem. Obě náplně vložíme do sáčku s ozdobnou trubičkou a vytlačujeme střídavě proužky. Pak ještě ponecháme asi čtvrt hodiny v klidu, posypeme žmolenkou, vložíme do vyhřáté trouby a upečeme. 

Míchaný salát s dýňovými semínky

Suroviny – listy různých salátů, salátová okurka, ředkvičky, dýňová semínka, dýňový olej, citronová šťáva, sůl, trošku vody

Postup – zeleninu očistíme, natrháme nebo nakrájíme. Z oleje, šťávy, trošky vody a soli umícháme zálivku a před podáváním promíchanou zeleninu s ní ochutíme. Posypeme dýňovými semínky a můžeme podávat. 

Bílková roláda s ořechy

Suroviny – 180 g bílků / asi 6 ks/, 150 g krupicového cukru, 100 g mletých vlašských ořechů, 100 g polohrubé mouky, 1 lžička kypřícího prášku do pečiva

Náplň – 250 g tučného tvarohu v kostce, asi 50 g moučkového cukru, 100 ml smetany na šlehání, asi 5 lžic kávového likéru / měla jsem Berentzen a byl moc dobrý/, 2 lžíce sypkého želatinového ztužovače

Postup – bílky ušleháme, pak vmícháme cukr a šleháme, až je hmota hodně tuhá. Potom lehce vmícháme mouku s práškem a ořechy. Těsto rozvrstvíme na plech s pečícím papírem, který raději potřeme rozpuštěným máslem. Pečeme asi 8 – 10 minut, hlídáme, jde to rychle.  Po upečení sundáme těsto i s papírem z plechu, pocukrujeme, přikryjeme  čistým listem pečícího papíru a vše zarolujeme.

Když je těsto vychladlé, rozmotáme a připravíme si náplň. Tvaroh rozšleháme s cukrem, zvlášť ušleháme smetanu. Pak smícháme a podle chuti zašleháme likér. Nakonec v hrníčku rozpustíme ztužovač, vmícháme do tvarohové hmoty a hned krém navrstvíme na plát těsta. Zarolujeme a necháme v chladničce ztuhnout.

Jarní nádivka

Suroviny – 6 rohlíků, 6 vajec, 150 g uzeného masa, asi 4 hrsti špenátových  listů, 4 hrsti nakrájené cibulové natě nebo 3 celé jarní cibulky, po hrsti petrželku a pažitku, plátek másla, mléko podle potřeby, sůl, mletý pepř, muškátový květ a oříšek

Postup – rohlíky nakrájíme na drobnější kostičky a zvlhčíme mlékem. Všechny zelené natě očistíme, omyjeme a necháme okapat. Máslo rozpustíme a opečeme na něm kostičky uzeného, pak přidáme pokrájené špenátové listy, lehce promícháme a necháme chvilku na ohni. Potom odstavíme a necháme vychladnout. Cibulovou nať nakrájíme na kolečka,  petrželku s pažitkou nasekáme.

Do namočených rohlíků vmícháme žloutky, vše z pánve, pokrájené zelené listy, osolíme, opepříme a přidáme trošku muškátového květu a strouhneme maličko oříšku. Ušleháme bílky se špetkou soli a opatrně vmícháme do hmoty. Když si nejsme jisti, na pánvi usmažíme malý vzoreček, popřípadě potom dochutíme.

Směs přendáme do máslem vymazaného pekáče a pečeme v předehřáté troubě dorůžova. Doplníme zeleninovým salátem, můžeme podávat i s upečeným drůbežím masem nebo použít jako nádivku do masových rolád.

Tvarohové lívanečky s jahodami

Suroviny – 250 g tvarohu ve vaničce, 100 g cukru krupice, 2 vejce, semínka z půlky vanilkového lusku, 250 g hladké mouky, 1 pečivový kypřící prášek, mléko

Na doplnění jsem použila půl kila mražených jahod, nechala je povolit, přidala lžíci moučkového cukru a semínka z půlky vanilkového lusku. V kastrůlku jsem  přivedla k varu a zahustila 2 lžícemi kukuřičného škrobu rozmíchaného v trošce studené vody,  povařila asi 3 minuty a nechala vystydnout.

Postup – tvaroh promícháme s vajíčky, cukrem a semínky, přidáme mouku promíchanou s kypřícím práškem a tolik mléka, aby nám vzniklo těsto o malinko hustší než na klasické lívance. Na pánvi pečeme malé lívance a zdobíme jahodami nebo tím, co máte rádi.