Archiv pro měsíc: Srpen 2018

Kuličky s avokádem LC

Suroviny – 1 avokádo bez pecky a slupky – 180 g, 20 g kakaového prášku, 30 g sladidla erytritol, 20 g smetany na šlehání, na obalení mleté ořechy ( do kalorické hodnoty jsem je nezapočítala )

Postup – avokádo oloupeme a zbavíme pecky. Rozmixujeme společně se smetanou a sladidlem. Přimícháme kakao a hmotu necháme asi hodinu v ledničce ztuhnout. Potom lžičkou odebíráme přibližně stejné kousky, v oříšcích hrudky obalíme, vkládáme je do papírových košíčků, uložíme do krabičky s víkem a dáme do ledničky.

Z tohoto množství jsem měla 14 kuliček. Celé množství obsahuje 2348 kJ, 9 g bílkovin, 14 g sacharidů, 50 g tuků.

Květákové placičky

Suroviny – 140 g vařeného květáku, 75 g sýru gran moravia, 1 vejce – 53 g, sůl, mletý pepř, 55 g šunky

Postup – květák rozmixujeme, sýr nastrouháme, šunku jemně nakrájíme. Vložíme suroviny do mísy, přidáme vejce, koření a máte-li zelené bylinky, nasekejte je. Já již nemám, vše nám uschlo…Hmotu promícháme a vytvoříme placičky, klademe je plech s pečícím papírem a upečeme. K tomu samozřejmě plno zeleniny…

Placičky můžeme přidat k upečenému masu, jako já k ražniči a doplnit dipem ze zakysané smetany, rozetřeného česneku a pažitky.

Z tohoto množství jsem měla 6 placiček. 1 kus má 334 kJ, 7,5 g bílkovin, 1,33 g sacharidů, 5 g tuků.

Kynutý koláč s marmeládou

Suroviny na větší plech – 300 g hladké mouky, špetka soli, 20 g droždí, 250 ml smetany na šlehání, asi 100 ml mléka, 1 vanilkový cukr, 80 g cukru, 1 žloutek

Na dokončení – libovolná spíše řidší marmeláda nebo i jakékoli ovoce, žmolenka z hrubé mouky, cukru a másla

Postup – mléko a smetanu ohřejeme.  Droždí osladíme a rozetřeme s troškou mléka a necháme vykynout. Žloutek rozšleháme v mléce a všechny suroviny řádně promícháme a vypracujeme nelepivé jemné těsto. Přikryjeme utěrkou a necháme asi hodinku kynout.

Plech vytřeme máslem, těsto rukou rozprostřeme po celé ploše. Poklademe ovocem nebo rozetřeme marmeládu, posypeme žmolenkou a necháme ještě 15 minut kynout. Poté vložíme do předehřáté trouby a upečeme.

Pokud máte rádi okraje koláče, potřete je před plněním rozkvedlaným vajíčkem. Manžel kraje příliš nemusí, já je tedy nevylepšuji…

Kuličky ořechové – LC

Suroviny – 50 g kokosové mouky, 50 g mletých lískových oříšků, 50 g mletých neloupaných mandlí, 30 g másla, 1 vejce – 49 g

Postup – suché přísady vsypeme do mísy, přidáme vejce a rozehřáté máslo. Rukou spojíme, z hmoty tvoříme kuličky asi o velikosti 15 g. Těsto se nelepí, jen je třeba jednotlivé kousky prsty spojit a vytvarovat kuličky. Položíme je na plech a upečeme. Vytahovala jsem je, když byly na spodní straně tmavší.

Z tohoto množství jsem měla 14 kusů kuliček. Jedna kulička obsahuje 326,90 kJ, 2,64 bílkovin, 1,79 sacharidů, 6,29 tuků. 

Vídeňská žemlovka

Pekla jsem na plechu o velikosti 29 krát 23 cm.

Suroviny – 4 housky, 100 ml mléka, 1 vejce, 20 g másla, 20 g cukru

Ovocná část – 3 větší jablka nebo hrušky, 3 lžíce, cukru, 1 lžíce mleté skořice, asi 3 lžíce rozinek namočených v rumu, 20 g nasekaných mandlí, 20 g nasekaných lískových oříšků, 2 lžíce rumu

Na dokončení – kousek másla, moučkový cukr

Postup – mléko mírně ohřejeme, přidáme k němu cukr, máslo a vejce, prošleháme a odstavíme. Housky nakrájíme na slabé plátky. Pečící formu vymažeme máslem nebo vyložíme pečícím papírem. Máslo je ale lepší…

Jablka oloupeme a nakrájíme na slabé plátky. Vložíme je do mísy, posypeme cukrem a skořicí a rukou řádně promícháme, aby byly všechny plátky obalené.

Do připravené formy skládáme plátky pečiva, které před vložením necháme nasáknout v ochuceném mléce. Na první vrstvu nasypeme ochucená jablka,  pokapeme rumem, posypeme mandlemi, okapanými rozinkami a oříšky a položíme druhou vrstvu nasáklého pečiva. Povrch poklademe slabými plátky másla a upečeme. Po upečení vrchní vrstvu opět potřeme rozpuštěným máslem a pocukrujeme. 

Jablečné řezy

Pekla jsem na plechu o velikosti 29 krát 23 cm.

Suroviny – 1 vejce, půl hrnku cukru, 1 vanilkový cukr, 1 lžička mleté skořice, 50 ml oleje, 50 ml mléka, 1 hrnek polohrubé mouky, 1 lžička jedlé sody, 3 jablka

Postup – jablka oloupeme a nakrájíme na drobné kostičky. Ostatní suroviny v uvedeném pořadí postupně smícháme, přidáme jablíčka a těsto nalijeme na připravený plech. Vložíme do předehřáté trouby a upečeme. 

Moravské koláče

Tyto koláče mají dvojí náplň, uvnitř je tvarohová, nahoře povidla. Můžete je samozřejmě připravit pouze s jedinou náplní nebo i s čerstvým ovocem.

Suroviny na těsto – 1 kostka droždí, 2 žloutky, 1 vejce, 100 g másla, 80 g cukru, mléko podle potřeby, citronový cukr, špetka soli, 500 g hladké mouky

Suroviny na tvarohovou náplň – 250 g tučného tvarohu v kostce, asi 100 g moučkového cukru (podle chuti), semínka z půlky vanilkového lusku nebo 1 vanilkový cukr, 1 žloutek, asi 50 g rozinek, trochu rumu

Povidlová náplň – povidla podle chuti osladíme a ochutíme rumem

Žmolenka – smícháme plátek másla s trochou krupicového cukru a stejného množství hrubé mouky. Rukou promneme, nepřidáváme příliš mouky a cukru, aby žmolenka držela víc pohromadě. Připravíme si ještě jedno vejce na potření okrajů koláčků.

Postup – rozinky propláchneme a namočíme do rumu. Droždí rozetřeme s teplým mlékem, osladíme, přikryjeme a necháme vzejít. Mouku prosejeme, přidáme sůl a citronový cukr. Změklé máslo utřeme s cukrem, potom přidáme žloutky. Nyní vypracujeme těsto. Do mouky vmícháme nakynutý kvásek, žloutkovou pěnu, vejce rozšlehané v troše mléka a vypracujeme hladké těsto. Přikryjeme a necháme hodinku kynout.

Připravíme si náplně – smícháme suroviny, dochutíme podle své chuti, ponecháme v pokojové teplotě, pouze přikryjeme. Rozinky scedíme a při plnění je přidáme do každého koláčku. Všechny suroviny na kynuté pečivo by měly mít stejnou teplotu. Já si je většinou chystám večer před pečením…

Vykynuté těsto rozdělíme na stejné kousky, rukou jemně roztlačíme na placičku, naplníme tvarohovou náplní, spojíme a švem položíme na připravený plech. Když máme naplněno, rukou jemně roztlačíme kuličku na koláček a okraje potřeme rozšlehaným vejcem. Pomocí dvou lžiček důlky vyplníme povidly a posypeme žmolenkou. Necháme ještě alespoň 15 minut kynout, pak vložíme do předehřáté trouby a upečeme. 

 

Plněný broskvový koláč

Pekla jsem v dortové formě, je poměrně vysoký, nízká koláčová by byla pro něj malá.

Suroviny – 2 hrnky polohrubé mouky, půl hrnku cukru, 2 vejce, 1 kypřící prášek do pečiva, 1 hrnek mléka, půl hrnku rozpuštěného másla

Suroviny na náplň – 500 g tučného měkkého tvarohu ve vaničce, 2 vanilkové cukry, asi půl hrnku moučkového cukru, 1 vanilkový pudink, 2 vejce, mléko

Ovoce – použila jsem 6 broskví, můžete samozřejmě využít i jiné ovoce. Broskve jsem oloupala a nakrájela na  kousky. Pokud budete používat broskve, po nakrájení je přikryjte talířem, rády mění barvu. Lze i zakapat citronovou šťávou, ale na mého muže jsou i broskve dost kyselé, takže ovoce citronem neupravuji.

Postup – nejprve si připravíme náplň, potom ovoce a nakonec těsto. Na náplň smícháme všechny uvedené suroviny, prošleháme, mléko přidáme až nakonec, bude-li potřeba. Směs by měla být řidší, aby pomalu tekla.

Na těsto také vše smícháme, upravíme hustotu, aby nebylo příliš řídké. Polovinu těsta nalijeme do formy, zakryjeme ho tvarohovou náplní, poklademe ovocem a vše zalijeme zbylým těstem. Vložíme do trouby a upečeme.

Šlehačkový dort s malinami

Suroviny – 6 vajec, 150 g cukru, 100 g mletých vlašských ořechů, 100 g polohrubé mouky, 1 lžička kypřícího prášku

Suroviny na náplň – 400 g zakysané smetany 16 %, asi 100 g moučkového cukru, 250 g malin, půl sáčku želatiny zastudena

Na dokončení – 250 ml smetany na šlehání v domečku, jahody

Postup – žloutky našleháme s cukrem, střídavě do této pěny vmícháváme suché přísady a ušlehaný sníh z bílků. Těsto nalijeme do formy a upečeme.

Piškot rozkrojíme, potřeme náplní, spojíme. Povrch potřeme ušlehanou smetanou a dozdobíme ovocem.

Náplň přichystáme, až když máme dort vystydlý a rozkrojený. Podle návodu na obalu připravíme želatinu. Smetany osladíme, vmícháme rozmačkané ovoce a rozmíchanou želatinu. Směs navrstvíme na plát korpusu.